2 Aralık 2010 Perşembe

Yeni beyin tümörü aşısı dünyada ilk kez 18 hastaya uygulanıyor!.

Düşük dereceli beyin tümörlerine karşı geliştirilen yeni bir aşı 1 Aralıktan itibaren dünyada ilk kez 18 beyin tümörü hastasına uygulanacak. Amerika'da Wakeforest Üniversitesi Baptist Medikal Merkezi'nde başlanacak klinik deneyde 18 hastaya beyin tümörüne karşı koldan bir aşı yapılacak.

Çalışmayı yürüten Dr. Edward Shaw "Bu aşı ile amacımız düşük dereceli tümörleri tedavi etmek ve onların tekrar oluşmalarını engellemek. Bu ilk aşamada aşı yaptıgımız hastalarda bağışıklık sisteminin yapacağımız aşıya vereceği tepkileri inceleyeceğiz bu aşının işe yaramasında ilk adım." dedi.

Çalışma Amerikan Kanser Enstitüsü tarafından finanse ediliyor ve iki merkezde yürütülüyor. Wakeforest Baptist'in yanısıra Pittsburgh Üniversitesi de çalışmaya katılacak. Her iki merkezden 9 hastaya aşı uygulanacak. Aşı uygulanacak hastaların tamamı düşük dereceli tümörlere sahip ve önce ameliyatla tümörler kısmen veya tamamen alınmış durumda. Hastalar 6 ay boyunca her 3 haftada bir aşi olacaklar ve basit bir kan testi ile sonuçlar izlenecek.

Beyin tümörleri diğer kanser türlerine göre daha az rastlanmakta. Mevcut tedaviler genelde hastalar için riskin büyük olduğu yüksek dereceli tümörleri hedef alıyor. Düşük dereceli tümörlerde ise genelde "izle ve gör" yöntemi tercih ediliyor. Yani hastaların tümörleri onlarda ciddi şikayetler oluşturacak şekilde büyümedikçe müdahele tercih edilmiyor. Bunun sebebi beyne yapılacak müdahelelerin hastanın yaşam kalitesini etkileme riskinin fazla olması. Yeni aşı hastanın yaşam kalitesinde çok fazla bir değişikliğe yol açmadan düşük dereceli tümörleri tedavi etmeyi amaçlıyor.


Aşı Pittsburg Üniversitesinden Prof.Dr. Hideho Okada tarafından uzun yıllar süren bilimsel çalışmalar sonucunda geliştirildi ve şu an I.faz klinik deneylere başlanıldı. Tedavinin genel hastalara uygulanabilmesi için III.faz deneylerinin tamamlanması gerekiyor.

Kaynak: http://www.wfubmc.edu/News-Releases/2010/New_Brain_Tumor_Vaccine_to_Be_Tested_in_Humans.htm

0 comments:

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu veya sorunuzu buraya yazınız.