16 Kasım 2010 Salı

Yeni Tedaviler: Afinitor (Everolimus), Dev Hücreli Astrositom tedavisi için onaylandı!

Novartis firmasının ürettiği Afinitor (Everolimus) adlı yeni ilaç Amerikan sağlık bakanlığınca, Dev Hücreli Astrositom adı verilen iyi huylu beyin tümörlerinin tedavisi için onay aldı. Bu ilaç geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği tarafından böbrek kanserine karşı kullanım için onay almıştı.

İlacın klinik deneyleri dev hücreli astrositom hastalarının üçte birinde tümör boyutlarının yarı yarıya küçültülebildiğini gösterdi. Dev hücreli astrositom türü tümörler, tüberoz skleroz adı verilen çocuklarda ve yetişkinlerde görülen bir genetik hastalık sonucu oluşuyor. Tüberoz skleroz beyin, böbrekler, kalp, gözler ve akciğer gibi hayati organlarda ve deride iyi huylu tümörlerin oluşturuyor.

Tüberoz skleroz hastalarında genelde yüzde sivilce benzeri kabarıklıklar, tırnak kenarlarında et benleri ve vücudun çeşitli yerlerinde beyaz lekeler görülür. Hastalarda dışarıdan görülen bu belirtilerle beraber, beyinde tümör, böbrek, akciğer gibi organlarda tümörler görülür. Teşhisi ve diğer hastalıklardan ayrılması çok zor bir hastalık olan tüberoz skleroz için şu ana kadar kısıtlı tedavi imkanları bulunmaktaydı. Afinitor'un başarısı pek çok hastaya umut verecek nitelikte.

İlaç 30 Kasım 2010 tarihinden  itibaren Amerika'da tüberoz skleroz sonucu oluşan beyin tümörlerine karşı kullanım için onay aldı. Avrupa Birliğinde ise 10 ülkeyi kapsayan 3.faz deneyleri sürüyor.

0 comments:

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu veya sorunuzu buraya yazınız.