26 Kasım 2009 Perşembe

Primitif nöroektodermal tümör (PNET)

Primitif nöroektodermal tümörler genellikle 10 yaş altı çocuklarda görülen ve az rastlanan bir tümör grubudur.

Bu tür tümörlere uygulanacak ilk tedavi mevcut tümörün ameliyat ile alınmasıdır. Bunun ardından 3 yaşından büyük hastalarda radyoterapi (ışın tedavisi) ve kemoterapi (ilaçlı tedavi) uygulanır. Hasta 3 yaşından küçük ise ışın tedavisi hasta 3 yaşına gelinceye kadar geciktirilir ve o zamana kadar ilaçlı tedavi uygulanır.

İlaçlı tedavi hastanın yaşına ve durumuna bağlı olarak şu yöntemlerden biri ile uygulanır:

  1. Ağızdan yutulacak haplar ile
  2. Kas veya yağ dokusuna enjeksiyon yolu ile
  3. Doğrudan damara enjeksiyon yolu ile
  4. Doğrudan omurilige yapılan bir iğne yolu ile
Hastanız için bunlardan hangisinin uygun olduguna doktorunuz karar verecektir.

Tedavi sırasında bunların yanısıra kafa içinde oluşabilecek ödem ve kafa içi basıncı düşürmek için şant adı verilen ince bir boru takılabilir. Bu, kafa içinde oluşabilecek fazla sıvıyı karın boşluğuna vererek hastayı rahatlatmayı amaçlar.

Bu tip tumorler diğer yetişkin tümörlerine göre tedavide çok daha fazla başarı elde edilen tümörlerdir. Az rastlanıldığı için elde net istatistiksel veriler olmamakla beraber bazı kaynaklara göre tedavide 5 yıllık başarı oranı %60'dan fazladır. Genel olarak PNET bir tumor sınıfını tanımlamaktadır. Bu sınıf tümörlerin kendi içinde çeşitli tipleri vardır. Tedavi ve onun sonuçlari bu tümörün tipine doğrudan bağlıdır. Fakat eldeki veriler her tumorü sınıflandırmaya yetecek kadar fazla değil şu an için.

Yukarıda anlatılan tedaviler halen uygulanmakta olan mevcut tedavi yontemleridir. Bunlara ilave olarak yeni bazi tedaviler geliştirilmekte ve klinik deneyleri yapilmaktadır. Bunlar arasında kemik iliği nakli ve aşılar sayılabilir.

Yeni tedaviler konusunda gelişmeler oldukça sitemizde yayınlamaya çalışacağız.


Kaynaklar:

  • http://www.childrenshospital.org/az/Site1485/mainpageS1485P0.html
  • http://www.cancerhelp.org.uk/about-cancer/cancer-questions/what-is-primitive-neuroectodermal-tumour

1 comments:

Adsız dedi ki...

Eşimde bu tümör testiste çıktı. Ameliyat ile alındı. Metastas yok. Çok ağır bir kemoterapi veriliyor. (VAC+IMET). Tedavi şansı nedir?

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu veya sorunuzu buraya yazınız.