16 Kasım 2010 Salı

Yeni Tedaviler: Revlimid (Lenalidomide) ile Beyin Sapı Tümörü için klinik deneylere başlanıyor

2004 yılında Celgen firması tarafından kemik iliği kanserine karşı geliştirilen Lenolidomide adlı ilacın beyin sapı tümörlerinden difüz iç pontin glioma (DIPG) adlı türü ve çocuklarda görülen yüksek dereceli tümörler (Anaplastik Astrositom, GBM vb) için klinik deneylerine başlanıyor. İlaç halen kemik iliği kanseri tedavisinde kullanılıyor ve Revlimid adı altında satılıyor.

Beyin sapı tümörleri genellikle 7-9 yaş arası çocuklarda görülen tedavisi oldukça zor olan bir hastalıktır. Bulunduğu yer itibari ile bu tip tümörlere cerrahi müdahele veya radyoterapi uygulanması güçtür. Beyin sapı tümörlerinden fokal beyin sapı gliomasına cerrahi veya radyoterapi uygulanabilirken, difüz iç pontin glioma da tümörün yaygın oluşu sebebi ile bu tür müdaheleler uygulanamaz.

Mevcut ilaçlardan Altuzan, Temodal ve Camptosar gibi ilaçlarda tedavide sınırlı derecede etkili olmaktadır. Bu sebepten beyin sapı tümörlerine karşı etkin ilaçların araştırılması sürdürülmektedir.

Celgen tarafından geliştirilen Lenalidomide adlı ilaç daha önce tedavisi güç olan DIPG hastalarına bir umut olacak nitelikte. Lenalidomide ilk olarak myelom (kemik iliği kanseri) tedavisi için geliştirilmiştir. İlaç tümörü besleyen damarları hedef alarak tümörü yok etmektedir. Bilimadamları bu mekanızmanın diğer tümör türlerinde de etkili olacağını düşünmekteler.

Yeni klinik deneyler bu ilacın DIPG ve yüksek dereceli gliomlarda etkisini araştırmak için yapılıyor. Yapılacak birinci faz deneyler öncelikle hastalar için ilacın güvenli dozu belirleyecek. Daha sonra yapılacak deneylerde ise ilacın diğer tedavilere karşı başarısı ölçülecek.

Yeni başlayacak olan klinik deneylere kabul şartları ise şöyle:
  • 18 yaşından küçük olmak (çocuklara yönelik)
  • Daha önce radyoterapi almamış olmak
  • Daha önce kemoterapi almamış olmak
Klinik deneylere 30 hasta kabul edilecek. Deneyler Amerika'nın Maryland eyaletinde bulunan Bethesda Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI) pediatri bölümünde yapılıyor. Daha fazla bilgiye şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

0 comments:

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu veya sorunuzu buraya yazınız.