16 Ağustos 2010 Pazartesi

Yeni Tedaviler: Ödem yüzünden oluşan kas güçsüzlüklerine ve ödeme karşı Altuzan

Tedavi sonrası ödem ve buna bağlı oluşan kas güçsüzlükleri, hareket güçlüğü sorunları beyin tümörü hastalarının en sık karşılaştıkları problemlerden. Çoğu durumda oluşan ödem, uygulanan ödem önleyici Dekort gibi ilaçlarla kontrol altına alınabiliyor. Fakat bazı hastalarda ödem sorunu uygulanan ödem önleyicilere karşın kaybolmuyor veya tedavi bittikten sonra tekrarlıyor. Japon bilimadamlarının bu hastalara bir müjdesi var.

Uluslarası nöroonkoloji dergisinin 2010 Ağustos ayı sayısında yayınlanan çalışma sonuçlarına göre Altuzan, radyoterapi sonrasında oluşan hücre ölümlerini ve ödemi önlüyor.

Osaka Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Bölümünden doktorların bildirdiğine göre kendisine GBM teşhisi konulan 39 yaşında erkek hastaya ameliyat uygulanarak tümörün bir kısmı alındı. Bunun ardından hastaya BCNT ve toplam 30 Graylik radyoterapi uygulandı. Tedaviden 11 ay sonra hastanın sol tarafında tümör bölgesinde oluşan ödeme bağlı olarak güçsüzlük ve kasılmalar ortaya çıktı.

GBM ve akciğer metastazı teşhisi konulan 57 yaşındaki kadın hastaya ise iki kez GammaKnife radyocerrahisi uygulandı. Uygulamadan 3 ay sonra hasta tümör bölgesi çevresinde oluşan ödemden dolayı vücudunun sağ tarafında şiddetli güçsüzlük ve kasılmalar görüldü.

Her iki hastada da görülen bu durumlar tedavi sonrası oluşan hücre ölümleri ve ödem yüzünden olduğu belirlendi. Fakat hastalara verilen ödem önleyici (kortikosteroid) ilaçlar, pıhtılaşma önleyici ilaçlar ve E vitamini uygulaması sonuç vermedi. Bunun üzerinde doktorlar her iki hastaya kilogram başına 5mg olmak üzere, 2 haftada bir, 6 seans Altuzan uyguladılar. Hastalardaki ödem Altuzan uygulamasına başlar başlamaz gözle görülür oranda azaldı. Bunu takiben hastalardaki güçsüzlük problemleri de kayboldu.

Altuzan uygulamasına son verilmesinden bir kaç ay sonra hastaların durumlarında kötüleşme gözlemlendi ve yapılan muayenede tümör etrafındaki ödemin tekrar arttığı görüldü. Bunun üzerine doktorlar ikinci bir kez Altuzan tedavisine başladılar.

Altuzan tedavisine yeniden başlanılması ile birlikte tümör etrafındaki ödem ve buna bağlı güçsüzlük şikayetleri ortadan kalktı.

Japon doktorlar, şimdiye kadar tümör durdurucu özelliği için kullanılan Altuzan'ın tedavi sonrası oluşan ödemleri önleme etkisinin de olduğunu söylüyorlar. Tedavi sonrası ödem yüzünden güçsüzlük oluşan hastaların Altuzan uygulanarak bu şikayetlerinin giderilebileceğini bildiriyorlar.

Aynı şikayetlere sahip, dekort ve kan pıhtılaşma önleyicilerin etkili olmadığı hasta arkadaşlarımızın bu haberi dikkate almaları ve konuyu doktorları ile konuşmalarını tavsiye ediyoruz.

KAYNAK:

  • Repeated treatments with bevacizumab for recurrent radiation necrosis in patients with malignant brain tumors: a report of 2 cases. Furuse M, Kawabata S, Kuroiwa T, Miyatake SI. J Neurooncol. 2010 Aug 7

2 comments:

Adsız dedi ki...

Altuzan Temodal ile birlikte kullanılabilir mi acaba? Gürkan Ateş

MD dedi ki...

Altuzan Temodal ile birlikte kullaniliyor. Zaten ilk olarak ilac bu sekilde onay almisti. Su an ise Amerika'da beyin tumorune karsi tek basina kullanilabilmesine olanak verildi.

Turkiye'de ise Altuzan herhangi bir sekilde beyin tumoru tedavisi icin onaylanmadi. Saglik bakanligindan alinacak ozel izin ile kullanilmasi gerekiyor.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu veya sorunuzu buraya yazınız.