5 Haziran 2010 Cumartesi

Beyin Sapı Tümörü

Beyin sapı insanda çeşitli hayati fonksiyonları kontrol eden organdır. Bunların arasında kalp atışı, kan basıncı ve nefes alma sayılabilir. Beynin alt tarafında bulunur ve iki yarıküreyi ve omuriliği birbirine bağlar. Beyin sapı tümörü (İngilizce Brainstem Tumor,  Almanca Ponsgliom ) bu bölgede oluşan tümörlere verilen isimdir. Neredeyse sadece çocuklarda görülen bir tümör türüdür. Hastaların sadece 4te biri yirmi yaşın üstündedir. Ender görülen bir hastalıktır Amerika'da yılda 200-300 hasta bu hastalıkla teşhis edilmektedir. Hastaların ortalama yaşı 7-9 arasıdır.

Beyin sapı tümörü oldukça tehlikeli bir tümördür. Çünkü beyin sapı insandaki solunum ve kalp atışı gibi tüm hayati fonksiyonları düzenler. Buraya yapılacak herhangi bir hatalı müdahele hasta için ölümcül sonuçlara yol açabilir. Kol veya bacaklarda felç gören hastalar dahi yaşayabilirken, solunum veya kalp atışı duran hastayı yaşatmak yalnızca özel cihazlarla mümkün olur ve bu cihazlara bağlı olan hasta yavaş yavaş diğer hayati fonksiyonlarını da yitirir.

Beyin tümörlerinin her türü için ilk tedavi yöntemi ameliyattır. Ancak ameliyat beyin sapı tümörlerinde risklidir. Bu sebepten hastaya ilaçlı tedavi, radyoterapi, radyocerrahi gibi başka tedaviler uygulanabiliyorsa, ilk olarak tercih edilen bir tedavi değildir.

Beyin sapı tümörleri için son yıllarda açık ameliyata alternatif olarak yeni ameliyat teknikleri geliştirilmiştir. Bu teknikler tümörün yerine göre endoskopi yöntemi ile uygulanır. En yaygın olan yöntem burundan girilmek yöntemi ile yapılan ameliyattır. Bu yöntem ülkemizde son yıllarda başarı ile uygulanmaktadır.

Belirtiler
Beyin sapı tümörüne sahip hastalar da şu belirtiler görülür:

 • Yüz kaslarının kontrolünün kaybı (düşük göz kapakları)
 • Çift görme
 • Başağrısı, (kusma ile hafifler)
 • Kusma ve bulantı
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Krizler
 • Denge sorunları

Belirtiler yavaş gelişir ve fark edilmesi aylar sürebilir.

Teşhis
Beyin sapı tümörleri MR ile teşhis edilir. Ameliyat veya biyopsi genelde uygulanmaz.

Türleri
Beyin sapı tümörleri 2 çeşide ayrılır: Difüz iç pontin glioma (DIPG) veya Fokal Beyin Sapı glioması.

DIPG hastalarında genelde denge problemleri ve sakarlık görülür, kol veya bacakta güçsüzlük, başağrısı ve kusma. Fokal beyin sapı gliomasında da benzer belirtiler görüler. Difüz beyin sapı tümörlerinde teşhis anında hastalar 6 ay veya daha az süredir bu belirtilere sahiptir. Fokal beyin sapı tümöründe ise 6 aydan uzun sürede belirtiler kendini gösterir.

Tedavi
Diğer tüm beyin tümörlerinin aksine beyin sapı tümörleri tedavisinde ameliyat tercih edilmez. Çünkü bu hastanın hayati fonksiyonlarına zarar verebilir. Genelde hastalara kemoterapi ve radyoterapi veya her ikisi aynı anda uygulanır.

Beyin sapı tümörleri oldukça nadir görülen tümörlerdir ve detaylı bir tedavi uygulanmasını gerekir. Difüz tümörlerde ameliyat kesinlikle tavsiye edilmez. Bu hastada beyin fonksiyonlarına, kol veya bacak hareketi kaybına, göz hareketi kaybına, yutkunma ve soluma kaybına, ve hatta bilinç kaybına yol açabilir.

Fokal tümörlerde ise tümör kısmen ameliyatla alınabilir. Bu hastanın uzun süre yaşamasını sağlar. Ameliyat sonrası kemoterapi ve radyoterapi uygulanır.

DIPG tümörlerinde GammaKnife veya Cyberknife uygulanamaz.

Kemoterapide çeşitli ilaçlar kullanılır. Bunların başında radyoterapiye karşı hassasiyet oluşturan ilaçlar gelir. Son yıllarda hastanın kendi kanından alınan örneklerle yapılan immunoterapi (aşı) yöntemi de başarıyla uygulanmaktadır. Kemik iliği nakli de tedavi sırasında başvurulan yöntemlerdendir. Hali hazırda çocuk tümörleri için geliştirilmiş yeni bazı ilaç klinik deneylerdedir. Hastalar arzu ederlerse bu deneylere gönüllü olarak katılabilirler.

Yeni yöntemlerden biri de beyin sapına doğrudan enjekte edilen ilaçlar ve ajanlardır. Bunlar hayvan testlerinde başarılı sonuçlar vermiştir. İnsanlarda ise sınırlı olarak uygulanmaya başlanmış ve iyi sonuçlar alınmıştır. Amerika'da ki Johns Hopkins Hastanesinden Dr. George I Jallo bu tedavinin öncülüğünü yapmaktadır.

Yine Amerika da Milli Kanser Enstitüsü NIH, hastanesinden doktor Russel R Lonser ve ekibi de MR kılavuzlu yerel ilaç tatbiki tedavisini geliştirmişlerdir. Bu şu an bu hastalığın tedavisinde gelinen en son noktadır. Özel bir enjektör yardımı ile ilaç MR gözetimi altında tümöre uygulanmaktadır. Böylelikle doğrudan ilaç tümöre enjekte edilmekte aynı zamanda MR kılavuzluğu sayesinde hastaya binlerce sinirin buluştuğu beyin kökünde herhangi bir hasar verilmesi riski çok düşürülmektedir.

John Hopkins Hastanesinden Dr. Kenneth J. Cohen çocuklarda görülen tümörler ve özellikle beyin sapı tümörü konusunda dünyadaki en büyük uzmanlardandır. Dr. Cohen yukarıda sayılan pek çok yöntemin geliştirilmesinde ve araştırılmasında büyük rol oynamıştır. Kendisinin yaptığı bir başka araştırmada hastadan alınan kök hücreleri ile yapılan tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi yan etkilerinin olmayışı ve hastaya bir zarar verme riski olmadığından gelecek vaadeden bir tedavidir. Dr. Cohen bazı hastalar üzerinde yaptığı denemelerde iyi sonuç aldığını bildirmiş ve araştırmacıları bu konu üzerinde çalışmaya teşvik etmiştir.

Son yıllarda bazı beyin sapı tümörlerine endoskopik cerrahi uygulamasına başlanmıştır ve ülkemizde de Türkiye genelinde başarılı uygulamaları vardır. Bununla ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.

KAYNAKLAR

 • Brain Stem Gliomas in Childhood, Paul Graham FIsher, M.D., M.H.S. and Michelle Monje, M.D., Ph.D,10.02.2010, Childhood Brain Tumor Foundation, Germantown, Maryland
 • Treatment of diffuse intrinsic brainstem gliomas: failed approaches and future strategies.Frazier JL, Lee J, Thomale UW, Noggle JC, Cohen KJ, Jallo GI. J Neurosurg Pediatr. 2009 Apr;3(4):259-69. Review. http://thejns.org/doi/full/10.3171/2008.11.PEDS08281
 • Real-time image-guided direct convective perfusion of intrinsic brainstem lesions. Technical note. Lonser RR, Warren KE, Butman JA, Quezado Z, Robison RA, Walbridge S, Schiffman R, Merrill M, Walker ML, Park DM, Croteau D, Brady RO, Oldfield EH.
 • Is there a role for myeloablative chemotherapy with autologous hematopoietic cell rescue in the management of childhood high-grade astrocytomas? Massimino M, Cohen KJ, Finlay JL. Pediatr Blood Cancer. 2010 Apr;54(4):641-3. Review.

8 comments:

Hilal dedi ki...

Mrh.Ben yaklaşık 18 ay önce beyin sapı tümör ameliyatı oldum.Yukarıdaki belirtiler(denge"görme"yürüme"kol ve bacaklarda güçsüzlük yada onları kontrol problemleri oluştu)şuanda düzelmek için tedavi olmaya çalışıyorum fakat henüz bir sonuç alamadım.Bu konuda ne yapmam gerekiyor bana fikir verebilirmisiniz.Herkese tşk.Hastalara acil şifa

Adsız dedi ki...

sizdeki belirtiler kuzenimde de var. ama ameliyat yapamayacaklarını soylemis Hacettepedeki drlar. umitsiz konusmuslar. siz nerede oldunuz ameliyatı

Adsız dedi ki...

Aynı sorun benim oğlumda da var ne yazık ki Türkiyede bu ameliyatı yapacak doktor yok radyoterapi bu tip bölgelerdeki tümörler üzerinde maalesef başarılı olmuyor hastamızı her an kaybedebilme korkusuyla yaşıyoruz

egmn77 dedi ki...

ege ünv.çocuk beyin cerrahı prof dr yusuf erşahin var kızımın ameliyatını yaptı beyin sapındaki tümörün tamamını çıkardı.

Adsız dedi ki...

babam akciğer kanseriydi.akciğer kanserindeki tümör kontrol altındaydı ama bu seferde beyine metestaz yaptı ve beyin sapında kitle oluştu.dr lar yapılcak birşey yok diyorlar.ölmesinii istemiyorum.lütfen bildiğiniz iyi bir doktor varsa yazın.msn adresim yasmin_kc@hotmail.com..şimdiden saolun.allah herkese acil şifaalr versin.

Adsız dedi ki...

Mehmet ÖZek isimli doktora ulaşın.

Dalının en iyisi.

Adsız dedi ki...

BANADA BEYİN SAPI TÜMÖRÜ TEŞİSİ KONDU AMA DOKTORLAR ŞUAN ZARARSIZ VE YAPILABİLECEK BİRŞEY YOK DİYOR.. VE ZATEN BEN BUNDAN 19 SENE ÖNCE OPTİK GLİOM BEYİN AMELİYATI OLDUM BİR GÖZÜMÜ KEYBETTİM VE ŞİMDİDE BU ..
AMA KAFAMA TAKILAN BU HASTALIĞIN GENELDE ÇOCUKLARDA OLDUĞU SÖYLENİYOR BEN 31 YAŞINDAYIM

Adsız dedi ki...

Bu konuda kesinlikle Yeditepe Üniversite Hastanesi'nde Uğur Türe'den şaşmayın. Gazi Yaşargil hocayla beraber muayene ve ameliyat ediyorlar ki Gazi hoca bu işte dünyada tartışmasız en iyisidir. dün hiçkimsenin ameliyatı kabul etmediği annemdeki beyin sapı tümörünü başarıyla çıkardılar çok şükür. Bu tür durumları yaşayan bilir çok fazla söyleyecek söz yok, vakit kaybetmeden uğur hocaya gidin.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu veya sorunuzu buraya yazınız.