4 Mayıs 2010 Salı

Tümör aşısı onaylandı

Tümöre karşı geliştirilen ilk aşı Amerika sağlık bakanlığı FDA tarafından onaylandı. Provenge isimli aşı ilk olarak prostat kanserine karşı kullanılacak. Aşı hastanın kendi kanından akyuvarlar alınarak yapılıyor. Alınan akyuvarlara onları tümör hücrelerini tanıyıp yok etmek için eğiten bir ilaç uygulanıyor. Bundan sonra elde edilen aşı hastaya yeniden veriliyor.

Yapılan klinik deneylerde ilacın prostat kanseri hastalarında halihazırda uygulanan tedavilerden çok daha iyi sonuçlar verdiği gözlemlenmiş. Aşı tamamen hastanın kendi hücrelerinden hazırlandığı için de hastada herhangi bir yan etkiye yol açmıyor.

Bu aşı kanser ve tümör için dünyada onaylanan ilk ilaç. Uzmanlar bunun kanser ve tümör tedavisinde önemli bir adım olduğunu ve beyin tümörü gibi diğer tümör hastalarına da uygulanabileceğini belirtiyorlar.

İlacı üreten Dendreon adlı firma ilacın ilk olarak Amerika da 50 merkezde uygulanmaya başlayacağını söylüyorlar. 2011 yılının ortalarına doğru Amerika genelinde yayılmanın tamamlanacağını bildiriyorlar.

Aşı tedavisinin toplam maliyetinin 65bin dolar olacağı tahmin ediliyor. Bu da halihazırda kullanılan Altuzan ve Erbitux adlı yeni ilaçlara yakın bir maliyet. İleride aşının ucuzlaması ve tüm dünyada tümör hastalarına uygulanması planlanıyor.

0 comments:

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu veya sorunuzu buraya yazınız.