21 Nisan 2010 Çarşamba

PCV Kemoterapisi (Procarbazine, Carmustine, Vincristine)

Beyin tümörü tedavisinde şu an en yaygın kullanılan ilaçlı tedavi yöntemi Temodal kullanılarak yapılır. Temodal yan etkilerenin azlığı sayesinde hastada bir sıkıntı oluşturmadan uzun süre tedaviye imkan verir.

Ancak pek çok hastada tümörü Temodal ile tamamen yoketmek mümkün olmayabilir. Bu yüzden öncü olarak Temodal ile başlanan tedavi genelde PCV ile adlı daha güçlü bir ilaç kokteyli ile sürdürülür.

PCV "Procarbazine", "Carmustine" ve "Vincristine" maddelerinden olusan bir ilaç kokteylidir. Temodal'den çok daha güçlü olan bu ilaç karışımının yan etkileri de Temodal'e göre çok daha fazladır. Bu sebeplerden dolayı Türkiye'de ki doktorlar hastalara bu kemoterapiyi uygulamaktan kaçınıyorlar. Ancak raporlara göre bu ilaçlar uzun yıllardır başarı ile kullanılmakta ve iyi sonuçlar verebilmektedir. Eğer sizin savaştığınız tümör güçlü bir tümör ise bunu yenebilmek için daha güçlü silahlarla saldırmak gerekir.

PCV tedavisinde en çok yan etki aslında Vincristine adlı madde yüzünden olmaktadır. Vincristine hızlı üreyen hücrelerin üremesini durdurur ve yokeder. Böylelikle hızlı üremeleriyle kendilerini belli eden kanserli hücreler ilaç sayesinde seçilir ve ölür. Ancak vücutta kanserli hücrelerin yanısıra bir takım hızlı üreyen sağlıklı hücreler de vardır. Bunların başında şaç diplerindeki hücreler, tırnaklar ve kan üreten kemik iliği hücreleri vardır. Kemoterapi sırasında bu hücreler de ölürler. Bu yüzden hastalarda saç dökülmesi ve tırnakların zarar görmesi gibi durumlar görülür. Tırnaklara ve cilde gelecek hasar kemoterapiyi müteakip soğuk kompres ile aza indirgenebilir. Saç dökülmesi ise kemoterapinin bitmesi ile birlikte sona erer ve hasta tekrar saçına kavuşur. 2009 yılına ait bazı araştırmalar yalnızca PC kullanılarak da PCV ile aynı sonuçları alabilmenin mümkün olduğunu göstermektedir. Bu da hastanın Vincristine adlı maddenin yan etkilerinden kurtarılması açısından oldukça iyi bir gelişmedir.

Şayet uzun süre Temodal tedavisi gördüyseniz veya Temodal sizin tümörünüzde artık etkisini yitirmeye başlamış ise bu tedaviyi değiştirmek veya başkatedavilerle desteklemek gerekir. PCV tedavisi hakkında kesinlikle doktorunuza danışın ve başka yöntem öneremiyorsa bu tedaviyi uygulamasını isteyin. Pek çok beyin tümörü başarı hikayesinde hastaların hep bu tedaviyi de uyguladığını görüyoruz.

1 comments:

Adsız dedi ki...

ssk bu ilacı karşılıyor mu bilginiz var mı ?

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu veya sorunuzu buraya yazınız.