7 Ekim 2009 Çarşamba

Kızkardeşimin tümörü

Kızkardeşim 33 yaşında, iki çocuk annesi, İstanbul da yaşıyor ve geçtiğimiz hafta tesadüf sonucu çekilen bir MR ile beyin tümörü tanısı yapıldı. Tesadüf eseri çünkü kendisi 3-4 hafta kadar önce doktora düzensiz kanama ve pıhtılaşma sorunu yüzünden gitmişti. Ancak muhtemelen tansiyon veya kansızlıktan dolayı baygınlık geçirip başını çarptığında doktoru ihtiyaten bir tomografi çekilmesinde fayda gördü. Çekilen tomografi deki bir anormalliği lezyon yönünde değerlendiren hematoloji uzmanıö nörologa sevketti. Nörolog ise acilen bir MRI tetkiki yapılmasına karar verdi.

İlk yapılan MRI da 10x4.5x5.5cm büyüklüğünde beynin üst orta kısmında her iki yarı küresine yerleşmiş bir kitle görüldüğü radyoloji uzmanını tarafından rapor edildi. MRI inceleyen nörolog tanıyı doğrulamak
için 2 hafta sonra tekrar bir MRI yapılmasına karar verdi. Yapılan ikinci MRI da ilkindeki bulguları doğruladı ve muhtemelen Glioblastoma Multiforme (GBM) olabilecek bir kitle saptandı. Kitle etrafında bir miktar ödem bulunmasına rağmen herhangi bir ciddi şikayete yol açmıyordu. Beyin içi sıvısı doğal şekilde akmakta, damarlarda veya beynin içindeki boşlukta ve diğer yerlerde bir yapı bozukluğu yoktu.

Kardeşimin ise bir miktar başağrısı dışında şu ana kadar herhangi bir sorunu olmamıştı. Bu tip tümörler, vücutta uyuşmalara, görme bozukluklarına, havale ve nöbet geçirmeye, konuşma ve hareket kaybına yolaçmakta. Ancak büyük bir şans eseri kardeşimde bu problemlerin hiçbiri görülmedi.

MRI sonucu derhal bir biyopsi yapılarak tümörün tipi ve derecesinin belirlenmesine karar verildi.

0 comments:

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu veya sorunuzu buraya yazınız.